info@kaskopolice.com      0(850) 333 44 14                NELER SİGORTALANIR?    FARKIMIZ    HAKKIMIZDA

PERT ARAÇ SATIN ALMA VE SATMANIN HUKUKİ SONUÇLARI


kaskopolice.com | Sigorta, Araç Kasko, Trafik, Sağlık Sigortası Sorgulama


Günümüzde kaza sonrası sigorta şirketleri tarafından ‘’PERT’’yapılan araçlar ikinci el piyasasında önemli bir mevcut oluşturuyor.Sigorta şirketleri aracın tamir maliyetinin aracının piyasa rayiç bedelinin % 50 sini geçmesi durumunda müşterileri ile mutabakat yaparak araçları perte çıkarıyor.

Perte ayrılan araç sahibine pert bedeli ödenmesinden sonra pert araç sigorta şirketinin oluyor.Sigorta şirketi ise bu aşamadan sonra ya direkt olarak ihale ile ya doğrudan  kendisi bu araçları satıyor ya da taşeron aracı satıcılara yetki vererek satışını gerçekleştiriyor.

Bu araçlar piyasada bu işleyişle alınıp satıldığında elbette  ‘’pertten çıkma ‘’ araçlar ,emsal ikinci el araçlara göre ağır hasar sonrası tamir gördüklerinden oldukça düşük fiyatlara alınıp satılıyor. 

Bu işleyişle pert aracı, pert olduğunu bilmeden satın almak neredeyse imkansız .Zaten Noter satış esnasında da bu araçlara pert olduğu ŞERHİ işleniyor. Fakat alıcı bir biçimde yanıltılarak, pert olmamış emsal aracın piyasa fiyatından  pert olmamış araç zannı yaratılarak ,sahtecilikle satılırsa; Bu durumu bilmeksizin pert araç satın alırsanız hukuki haklarınız mevcut .

Öncelikle bu satış ,’’ayıplı mal satışı ‘’kapsamında değerlendiriliyor ve satanın da bu ayıplı mal satışından kaynaklanan HAKSIZ KAZANÇ tutarını alıcıya ödemesi ile sonuçlanan emsal dava sonuçları mevcut.Tabi burada ,elde edilen haksız kazancın ,elde edildiği tarihle, mahkeme sonuçlanıncaya kadar geçen süreye isabet eden faiz ve dava masrafları ve davacının avukatının vekalet ücreti de dahil hilekar satıcının ödemekle sorumlu olacağı kalemler arasında , yani hep yapanın yanına kar kalmıyor.